Munka közben

Munka közben

Így készül

Egy szövött kép elkészítése hosszadalmas folyamat. Általában egy négyzetméter szövési ideje három-négy hónap, de még a szövés előtt sok mindennek kell történnie ahhoz, hogy a munka gördülékeny legyen.
Először kartont kell készíteni, ami egy festmény. Ez az a kép, amit a megrendelő kiválaszt. ezen láthatóak a színek a szövéshez. Ez nem feltétlenül akkora méretű, mint amekkora szövött képet szeretnénk. erről készül a kópia, ami egy pauszpapírra rajzolt kontúrrajz. Ha a kép nem megfelelő méretű a szövéshez, akkor ezt a kontúrrajzot fel kell nagyítani a szövés méretre. (Ezt ma már fénymásoló géppel gyorsan el lehet intézni.) Ezen láthatóak a formák, a színátmenetelek, ez kerül a szövőszéken a felvetőszálak mögé. Ennek a rajznak nagyon precíznek és részletesnek kell lennie, hogy a szövést meggyorsítsa. Szövés során a kópiát folyamatosan az elkészült szövéshez tűzzük, varrjuk, hogy a méret és a forma pontos legyen.
Ha a rajzokkal készen vagyunk, elkészítjük a "felvetést". Ez a szövőszéken a függőleges szálak sora. A szálak sűrűsége adja a kép rajzolatának a finomságát. A flandriai kárpitok általában tízes sűrűségüek, ami azt jelenti, hogy egy centiméterben 10 függőleges szál található. Ma inkább a négyes, ötös sűrűség a gyakori. A megfeszített szálakat pontosan elrendezzük a kép szélességének megfelelően. Fontos a pontos alapozás, mert így a kép minőségét is meghatározzuk.
Ezután nekiállhatunk a színek összeállításának. Általában egy szín több vékony fonalból áll. A szálak cseréjével tudunk színátmeneteleket készíteni. Ha kész az alap színskála kezdhetjük a szövést. Színeket a szövés közben is "keverünk", ha a minta igényli. Persze ez nem mindig ilyen egyszerű, van hogy a fonalat először meg kell festeni, majd felgombolyítani és csak utána lehet színeket "keverni".
Az elkészült képet a "levágás" után montírozzuk, vagyis a szövés során keletkezett kis réseket összevarrjuk. A két végén, ahol a felvetőszálak vannak, behajtást készítünk. Természetesen ezt a behajtást a megadott méreten felül szőtt részből készítjük. Ezután vasaljuk, majd a hátulját bebéleljük egy erős vászonnal. Bebélelés előtt varrjuk fel a karikákat a felakasztáshoz. Még egyszer átvasaljuk és kész, jöhet a megrendelő a képért.

2015. augusztus 27., csütörtök

Pillangók tánca



Pillangók tánca - Zsolnai.negyed, M21 kiállítóterem

Anyukám női szabó végzettségű. Szalonokban dolgozott, precíz kézimunkával.
Rengeteg mennyasszonyi és fellépő ruha került ki a keze alól.

Korkedvezménnyel nyugdijba ment és utána egy Nők lapja cíkk hatására kezdett el foltmunkákat csinálni.
Na nem az egyszerű négyzetek összevarrásával kezdett, hanem bonyolultabb dolgokkal:

 

Persze varrt nekünk négyzetekből ágytakarót.
Aztán belejött, mint kiskutya az ugatásba. Varró csoport, tanítás, kiállítások, gyerek foglalkozások.

Az idei Országos és nemzetközi foltvarró találkozóra készítette az első 3D-s munkáját.
Az alap: Vasarely Jel-szobor című alkotása, ami Pécsen a Hunyadi út és a Magaslati út kereszteződésénél lévő parkban áll.


1:3 kicsinyítésben, arányosan készítette el. De fokozta pillangókkal, fecskével.


 
 
 
Szoborról többet itt:
https://www.kozterkep.hu/~/828/jel_szobor_pecs_victor_vasarely_1977.html

2015. augusztus 20., csütörtök

Klári néni, Pista bácsi

 
Pávák (150 x 90 cm) 1995

Egy szomorú évforduló a mai nap számomra, de az emlékek megszépítik és megvidámítanak.
Egy év különbséggel ezen a napon mentek el, először Pista bácsi, hirtelen és váratnlanul, majd utána egy évre Klári néni, aki nem tudott a férje nélkül élni.

1994- ben kaptam egy telefonszámot, hogy hívjam fel, mert szövőt keresnek egy félbemaradt munkához, mivel aki szötte megbetegedett. Így elmentem megnézni, hogy mit is kell csinálni.

Hüvösvölgyi kertesház, lelkes fogadtatás és 5 év közös munka várt ott rám.

Az idős házaspár: Eigel István(1922-2000) festőművész, kétszeres Munkácsy-díjas és Érdemes művész, a Képzőművészeti Akadémia tagja, volt főiskolai tanár és Tassy Klára (1922-2001) gobelin tervező, festőművész. Együtt jártak a főiskolára Bernát Aurélhoz és Rudnay Gyulához.

Míg velük együtt dolgoztam, abban az időben ünnepelték a 75. születésnapjukat és az 50. házassági évfordulójukat.
Ritka, hogy művész házaspár ennyire egymást inspirálva tud leélni egy teljes életet.

Gyermekük nem volt, így én lettem a fogadott gyerekük, a szüleimet csak 'konkurens szülőknek' nevezték, akikkel természetesen megismerkedtek.

Az első közös munka: Pávák (150 x 300 cm) 1994 - Nemzeti Bank Vadász utcai épületében van

Klári néni festészetet tanult, de hamar áttért a gobelin tervezésre. Alap szinten tudott szőni, de határidős munkákhoz mindig volt kivitelezője. A képeken a monogrammok jelzik ezt.

A képek tárgya általában: madarak, növények, ha nem volt a megrendelőnek konkrét kérése.
Könnyű volt szőni a munkáit, mivel 1:1 arányba festette meg a kartonokat, így minden ecsetvonást láttam, lehetett látni a gondolatmenetét, a hangsúlyokat és ez megkönnyítette az együtt gondolkodást.
Bár ez azért is könnyű volt, mert alapjáraton sokmindenben hasonlóan gondolkodtunk és a beszélgetések során ezeket tisztáztuk.

  
 
 
Pinea (150 x 100) 1995 első, 1999 másod példány
 
 
Pinea (150 x 100) 1998, másod példányát nem én szöttem
  
Pista bácsinak egy megszőtt kárpitja van, az Operaház művész büféjében, amit csak képről ismerek. A címe: Produkció (170x275 cm), 1984-ben készült.


Hold fogyatkozás (150 x 100) 1996 


 
Sirály pár (125 x 95) 1998

Megfejtett hidrogén (120 X 172 cm)
másodpéldány 1999

2015. augusztus 13., csütörtök

Zsebes meglepetés

 
Ezt a sok (12) zsebes tárolót készítettem meglepetésképpen egy ifjú barátnőmnek, hogy legyen helye a pakoláshoz.
Már elkezdett beleköltözni, csak a nyaralás közbe szólt.
 

2015. augusztus 6., csütörtök

Apokalipszis Angers-ben

 


Az angers-i kastélyban látható a legrégebbi középkori szövött falikárpit. A XIV. századból maradt ránk. János apostol Jelenésekről szóló könyvének a szövött változata.

Én először Torday Alíz: Hölgy egyszarvúval című könyvében olvastam erről a kárpitról.

A kárpit megrendelője Anjou Lajos (1338-1384), a későbbi I. Lajos király. 1375-ben rendelte meg az angers-i kastély díszítésére.
Nicolas Bataille (1330- 1405) párizsi szövőműhelyében, Hennequin de Bruges, vagy más nevén Jean Bondol (1340-1400) festő tervei alapján.
Több, mint öt év kellett a szövéshez (1377-1382).
A teljes kárpit 6 pannóból áll, ami egyenként 24 méter hosszú, 6 méter széles. 90 különböző jelenetből állt, ma csak 71 látható.

 


1480-ban az angers-i katedrálisban állították ki és hosszú évekig itt is maradt.
A francia forradalom alatt hadizsákmányként kezelték, így darabokra vágták. A darabokat különféle célokra használták, úgymind padlószőnyeg, lótakaró ...
A megmaradt részeket visszavitték a katedrálisba, 1870-ig ott őrizték.
A katedrális nem volt ideális hely a kárpitnak, ezért építettek egy új épületet számára 1954-ben, amit 1990-2000 között korszerűsítettek.

A kiállítás megtekintéséhez a Jelenések könyvét használhatjuk kísérőnek. A képek, mint egy képregényben, sorba megelevenítik a szöveget.

 
 
Tengerből feljövő fenevad.
 
 
Leomlott a nagy Babilon!
 
 
Mennyei Jeruzsálem
 
 
Halál - Ez a fajta ábrázolás ebben az időben nagyon népszerű volt, angol mintát követ.
 
 
több képet ide gyűjtöttem:

https://www.pinterest.com/bejjap/apokalipszis/

angolul:
https://en.wikipedia.org/wiki/Apocalypse_Tapestry