Munka közben

Munka közben

Így készül

Egy szövött kép elkészítése hosszadalmas folyamat. Általában egy négyzetméter szövési ideje három-négy hónap, de még a szövés előtt sok mindennek kell történnie ahhoz, hogy a munka gördülékeny legyen.
Először kartont kell készíteni, ami egy festmény. Ez az a kép, amit a megrendelő kiválaszt. ezen láthatóak a színek a szövéshez. Ez nem feltétlenül akkora méretű, mint amekkora szövött képet szeretnénk. erről készül a kópia, ami egy pauszpapírra rajzolt kontúrrajz. Ha a kép nem megfelelő méretű a szövéshez, akkor ezt a kontúrrajzot fel kell nagyítani a szövés méretre. (Ezt ma már fénymásoló géppel gyorsan el lehet intézni.) Ezen láthatóak a formák, a színátmenetelek, ez kerül a szövőszéken a felvetőszálak mögé. Ennek a rajznak nagyon precíznek és részletesnek kell lennie, hogy a szövést meggyorsítsa. Szövés során a kópiát folyamatosan az elkészült szövéshez tűzzük, varrjuk, hogy a méret és a forma pontos legyen.
Ha a rajzokkal készen vagyunk, elkészítjük a "felvetést". Ez a szövőszéken a függőleges szálak sora. A szálak sűrűsége adja a kép rajzolatának a finomságát. A flandriai kárpitok általában tízes sűrűségüek, ami azt jelenti, hogy egy centiméterben 10 függőleges szál található. Ma inkább a négyes, ötös sűrűség a gyakori. A megfeszített szálakat pontosan elrendezzük a kép szélességének megfelelően. Fontos a pontos alapozás, mert így a kép minőségét is meghatározzuk.
Ezután nekiállhatunk a színek összeállításának. Általában egy szín több vékony fonalból áll. A szálak cseréjével tudunk színátmeneteleket készíteni. Ha kész az alap színskála kezdhetjük a szövést. Színeket a szövés közben is "keverünk", ha a minta igényli. Persze ez nem mindig ilyen egyszerű, van hogy a fonalat először meg kell festeni, majd felgombolyítani és csak utána lehet színeket "keverni".
Az elkészült képet a "levágás" után montírozzuk, vagyis a szövés során keletkezett kis réseket összevarrjuk. A két végén, ahol a felvetőszálak vannak, behajtást készítünk. Természetesen ezt a behajtást a megadott méreten felül szőtt részből készítjük. Ezután vasaljuk, majd a hátulját bebéleljük egy erős vászonnal. Bebélelés előtt varrjuk fel a karikákat a felakasztáshoz. Még egyszer átvasaljuk és kész, jöhet a megrendelő a képért.

2014. szeptember 20., szombat

Prepelicza Katalin

Egy telefon hívással kezdődött a dolog.Szövőt kerestek, aki házhoz megy és befejez egy képet, mivel aki szőtte és tervezte meghalt.
Prepelicza Katalin (1930-2014) 84 éves volt és egy gazdag életművet hagyott hátra.
Ferenczy Noémi első tanítványai közül való volt.
Én nem ismertem őt személyesen, vagyis egyszer futólag találkoztam vele úgy húszon éve.


Itt vettem át a munkát.

Kaptam két színes tervet és egy fekete-fehér tónusrajzot, ami a falra volt kitéve.






A színes tervek csak hasonlítottak a megszövendő képhez.
Így a fonalak színeire és a meglévő szövött részre, a tónusrajzra és János bácsi instrukcióira hagyatkoztam. No meg a saját érzéseimre.
(János bácsi - Kordováner János textiltervező és Kati néni férje)

Ez lett:




Ezen a szövőszéken dolgoztam, ami most eladó. A henger szélessége 260 cm.


1 megjegyzés:

Unknown írta...

Kedves Bejja!
Szeretnék többet megtudni Prepelicza Katalinról.
Nagy örömömre szolgálna, ha kaphatnék némi útmutatást a hozzá és a műveihez kapcsolódó írások megjelenési helyéről, illetve arról, hogy műveit hol lehetne megtekinteni.
Válaszát előre is köszönöm!
Üdvözlettel: Vajda Zsuzsanna