Munka közben

Munka közben

Így készül

Egy szövött kép elkészítése hosszadalmas folyamat. Általában egy négyzetméter szövési ideje három-négy hónap, de még a szövés előtt sok mindennek kell történnie ahhoz, hogy a munka gördülékeny legyen.
Először kartont kell készíteni, ami egy festmény. Ez az a kép, amit a megrendelő kiválaszt. ezen láthatóak a színek a szövéshez. Ez nem feltétlenül akkora méretű, mint amekkora szövött képet szeretnénk. erről készül a kópia, ami egy pauszpapírra rajzolt kontúrrajz. Ha a kép nem megfelelő méretű a szövéshez, akkor ezt a kontúrrajzot fel kell nagyítani a szövés méretre. (Ezt ma már fénymásoló géppel gyorsan el lehet intézni.) Ezen láthatóak a formák, a színátmenetelek, ez kerül a szövőszéken a felvetőszálak mögé. Ennek a rajznak nagyon precíznek és részletesnek kell lennie, hogy a szövést meggyorsítsa. Szövés során a kópiát folyamatosan az elkészült szövéshez tűzzük, varrjuk, hogy a méret és a forma pontos legyen.
Ha a rajzokkal készen vagyunk, elkészítjük a "felvetést". Ez a szövőszéken a függőleges szálak sora. A szálak sűrűsége adja a kép rajzolatának a finomságát. A flandriai kárpitok általában tízes sűrűségüek, ami azt jelenti, hogy egy centiméterben 10 függőleges szál található. Ma inkább a négyes, ötös sűrűség a gyakori. A megfeszített szálakat pontosan elrendezzük a kép szélességének megfelelően. Fontos a pontos alapozás, mert így a kép minőségét is meghatározzuk.
Ezután nekiállhatunk a színek összeállításának. Általában egy szín több vékony fonalból áll. A szálak cseréjével tudunk színátmeneteleket készíteni. Ha kész az alap színskála kezdhetjük a szövést. Színeket a szövés közben is "keverünk", ha a minta igényli. Persze ez nem mindig ilyen egyszerű, van hogy a fonalat először meg kell festeni, majd felgombolyítani és csak utána lehet színeket "keverni".
Az elkészült képet a "levágás" után montírozzuk, vagyis a szövés során keletkezett kis réseket összevarrjuk. A két végén, ahol a felvetőszálak vannak, behajtást készítünk. Természetesen ezt a behajtást a megadott méreten felül szőtt részből készítjük. Ezután vasaljuk, majd a hátulját bebéleljük egy erős vászonnal. Bebélelés előtt varrjuk fel a karikákat a felakasztáshoz. Még egyszer átvasaljuk és kész, jöhet a megrendelő a képért.

2015. április 27., hétfő

Országház Gobelin terme

Gobelin terem



Az Országház - Történelmi séta című kiadványból több érdekességet tudhatunk meg az építés körülményeiről. 
Például: 1882 április elején hirdették meg a tervpályázatot az Országházra. 19 pályázati terv közül választották ki Steindl Imre (1839-1902) neogótikus, neoreneszánsz tervét.
1885 október 12-én kezdték el az építést.
1896 június 8-án Ferenc József magyar királlyá koronázásának 29. évfordulóján ünnepélyesen megtartották az első ülést a díszteremben.
Az épület teljes használatba vétele csak 1902 október 8-án történt meg. Ezt már Steindl nem élte meg.
A belső munkálatok még 1904-ig folytatódtak.
Főként hazai építőanyagokból készült. A festményeket és szobrokat, a kor neves szakemberei és művészei készítették (Stóbl Alajos, Lotz Károly, Munkácsy Mihály ...)

Ezen a linken olvasható részletes leírás az építkezésről, fotókkal:
http://budapestcity.org/03-muemlekek/05/Orszaghaz/index-hu.htm

1928-ban helyezték el Rudnay Gyula (1878-1957) terve alapján szőtt: A pusztaszeri gyűlés/ Pusztaszer gobelinjét az egyik társalgó terembe, amit utána Gobelin teremnek neveztek már.
A kép a honfoglaló magyar nemzet első törvénykezési gyűlését ábrázolja. 896-ban Árpád és a vezérek 34 napig itt állomásoztak és az első törvényeket határozták meg.
Maga a kárpit 1926-28 között készült a Greco Gobelin műhelyben.
36 négyzetméter, azaz 9 X 3 méter.
Először a Műcsarnok tavaszi tárlatán mutatták be 1928-ban.




Később még más gobelinek is kerültek ide: 
Iványi Grünwald Béla (1867-1940): Magyar tánc (240 X 250 cm), és Kóródy György (1890-1957): Magyarok (138 X 190 cm) című képe. 
Ezek a falikárpitok is a Greco Gobelin műhelyben készültek, amit Kóródy György alapított 1920-ban. 

A linken található a Magyar Iparművészet 2013/ 2. száma, amiben a kárpitokról részletesebben lehet olvasni a 22-29 oldalon. 
Képek is itt láthatóak:
http://www.magyar-iparmuveszet.hu/wp-content/uploads/MI/Magyar_Iparmuveszet_2013_2.pdf

Ez egy körpanorámás Országház nézegető link:
http://www.parlament.hu/parl/hun/360.htm


Nincsenek megjegyzések: