tanuló minta
A régi leírásokból (pl: Diderot: Enciklopédia) tudjuk, hogy a szövést a hátoldaláról készítették. Vagyis a szövő tükörképet szőtt meg.
Aztán pár száz évvel később, mikor Ferenczy Noémi népszerűvé tette a szövést Magyarországon, a művészek, akik maguk készítették a képeiket a színoldalról kezdtek szőni, hogy lássák azonnal amit elkészítettek.
Én is így tanultam az iskolában, de amikor bekerültem a szövőműhelybe az idősebb kollégák mellett megtanultam a 'hátulról' szövést.
Igazából 'hátulról' gyorsabb a munka és sokkal több technikai fogást lehet alkalmazni, mint elölről.
Ha a színén szövünk a fonalvégeket hátra kell dugdosni, ami a felvetés mögött lévő pauszpapírt, amin a kontúrrajz van, elnyomja, így torzulnak a körvonalak.
Igaz a régi szövők a felvetőre is rárajzolták a kontúrokat.
A 'hátulról' szövésnek annyi a nehézsége, hogy a képet, amiről a színeket nézzük, tükröznünk kell a fejünkben. Ebben segít a felvetés mögötti rajz.
Azon túl, hogy a képet 'hátulról' szőjük még el is fektetjük, mert így a kész képünknek szebb lesz a textúrája és így bármilyen hosszú képet készíthetünk. Arról nem is beszélve, hogy az arcok szövése így sokkal könnyebb.
Tehát: tükrözve döntünk!
Ezután a szövés már egyszerű!
Technikában választhatjuk a folt szövést és/vagy a hasűrözést, attól függően mi a célunk, mi illik az adott képhez és milyen kort idézünk fel.
Másolással ezeket a technikákat el lehet sajátítani.
A legrégebbi kárpitoknál a színek szépen egymás mellett voltak formánként. A miniatúra festők tervezték az első kárpitokat, így az ő stílusuk látható a kárpitokon is.
Később, mikor már neves festők is készítettek kartonokat, amikről a szövés készült, akkor már kellett olyan technika amivel a színeket egymásba moshatták. Ez a hasűrözés.
(Francia hachure szó jelentése: vonalkázás, árnyékolás.)
Ezzel a csíkozással lehet a térbeliséget érzékeltetni. Úgy mint a ceruza rajznál a satírozás sűrűségével árnyékolunk, csak itt két színt csíkozunk egymásba, és ezzel alakítjuk ki a drapéria redőit vagy a levelek kunkorodását.
Lehet két nagyon eltérő színnel hasűrözni, vagy színátmenetelt készíteni több egymástól kissé eltérő színekkel.
A hasűrök hosszúságával befolyásoljuk a festőiséget. (Ami egy vitához is vezetett, hogy mi értelme festményeket megszőni?)
Mindig az adott kép, és annak alkotója határozza meg milyen formában alkalmazzuk a hasűrözést.
No persze a szövő személyisége is beleszól a végeredménybe.
balra: egyforma hosszú hasűrlépcsők
jobbra: forma kialakítás hasűrrel
körben, alap nélküli hasűrrel forma kialakítás
jobbra: két közelebb álló szín hasűrözése
formák kialakítása hasűrözéssel