Munka közben

Munka közben

Így készül

Egy szövött kép elkészítése hosszadalmas folyamat. Általában egy négyzetméter szövési ideje három-négy hónap, de még a szövés előtt sok mindennek kell történnie ahhoz, hogy a munka gördülékeny legyen.
Először kartont kell készíteni, ami egy festmény. Ez az a kép, amit a megrendelő kiválaszt. ezen láthatóak a színek a szövéshez. Ez nem feltétlenül akkora méretű, mint amekkora szövött képet szeretnénk. erről készül a kópia, ami egy pauszpapírra rajzolt kontúrrajz. Ha a kép nem megfelelő méretű a szövéshez, akkor ezt a kontúrrajzot fel kell nagyítani a szövés méretre. (Ezt ma már fénymásoló géppel gyorsan el lehet intézni.) Ezen láthatóak a formák, a színátmenetelek, ez kerül a szövőszéken a felvetőszálak mögé. Ennek a rajznak nagyon precíznek és részletesnek kell lennie, hogy a szövést meggyorsítsa. Szövés során a kópiát folyamatosan az elkészült szövéshez tűzzük, varrjuk, hogy a méret és a forma pontos legyen.
Ha a rajzokkal készen vagyunk, elkészítjük a "felvetést". Ez a szövőszéken a függőleges szálak sora. A szálak sűrűsége adja a kép rajzolatának a finomságát. A flandriai kárpitok általában tízes sűrűségüek, ami azt jelenti, hogy egy centiméterben 10 függőleges szál található. Ma inkább a négyes, ötös sűrűség a gyakori. A megfeszített szálakat pontosan elrendezzük a kép szélességének megfelelően. Fontos a pontos alapozás, mert így a kép minőségét is meghatározzuk.
Ezután nekiállhatunk a színek összeállításának. Általában egy szín több vékony fonalból áll. A szálak cseréjével tudunk színátmeneteleket készíteni. Ha kész az alap színskála kezdhetjük a szövést. Színeket a szövés közben is "keverünk", ha a minta igényli. Persze ez nem mindig ilyen egyszerű, van hogy a fonalat először meg kell festeni, majd felgombolyítani és csak utána lehet színeket "keverni".
Az elkészült képet a "levágás" után montírozzuk, vagyis a szövés során keletkezett kis réseket összevarrjuk. A két végén, ahol a felvetőszálak vannak, behajtást készítünk. Természetesen ezt a behajtást a megadott méreten felül szőtt részből készítjük. Ezután vasaljuk, majd a hátulját bebéleljük egy erős vászonnal. Bebélelés előtt varrjuk fel a karikákat a felakasztáshoz. Még egyszer átvasaljuk és kész, jöhet a megrendelő a képért.

2016. április 16., szombat

László Emőke művészettörténész - muzeológus


 
László Emőke (1939-2014)

1984 júniusában két hetet töltöttem "szakmai gyakorlaton" a Petőfi Irodalmi Múzeum épületében lévő ruhagyűjtemény raktárban.

Abban az időben restaurálták Erzsébet királyné ruháit. Saját szememel láttam, sőt meg is érinthettem azt a ruhát, amit az ellene elkövetett merényletkor viselt.

A restaurátor műhelyben találkoztam László Emőkével.
Ennél több személyes emlékem nincs róla, de az írásai alapvető részét képezik a szakmai könyvtáramnak.

Munkássága fontos mérföldkő a magyar múzeumokban lévő textilek megismertetésében.
1966-tól dolgozott az Iparművészeti Múzeumban.
1978-97 között a múzeum Textil Gyüjteményének vezetője volt.
Kiállításokat rendezett, szakkönyveket, katalógusokat,tanulmányokat, szócikkeket írt.
Az 1970-es években az Iparművészeti Főiskolán óraadó tanárként textil művészettörténetet tanított.

Nekem ezek az írásai vannak meg:

 
Ezt a könyvét több nyelvre is lefordították.

 
Textiles fejezeteket ő írta.
 
 
 
Múzeumi kiadványok.
 
 
Rövid megemlékezés:
http://www.imm.hu/hu/news/view/118,Elhunyt+L%C3%A1szl%C3%B3+Em%C5%91ke

Hosszabb életrajz:
http://www.royalmagazin.hu/kultura/kultura/25990--kedden-temetik-laszlo-emoke-muveszettorteneszt

Nincsenek megjegyzések: