Munka közben

Munka közben

Így készül

Egy szövött kép elkészítése hosszadalmas folyamat. Általában egy négyzetméter szövési ideje három-négy hónap, de még a szövés előtt sok mindennek kell történnie ahhoz, hogy a munka gördülékeny legyen.
Először kartont kell készíteni, ami egy festmény. Ez az a kép, amit a megrendelő kiválaszt. ezen láthatóak a színek a szövéshez. Ez nem feltétlenül akkora méretű, mint amekkora szövött képet szeretnénk. erről készül a kópia, ami egy pauszpapírra rajzolt kontúrrajz. Ha a kép nem megfelelő méretű a szövéshez, akkor ezt a kontúrrajzot fel kell nagyítani a szövés méretre. (Ezt ma már fénymásoló géppel gyorsan el lehet intézni.) Ezen láthatóak a formák, a színátmenetelek, ez kerül a szövőszéken a felvetőszálak mögé. Ennek a rajznak nagyon precíznek és részletesnek kell lennie, hogy a szövést meggyorsítsa. Szövés során a kópiát folyamatosan az elkészült szövéshez tűzzük, varrjuk, hogy a méret és a forma pontos legyen.
Ha a rajzokkal készen vagyunk, elkészítjük a "felvetést". Ez a szövőszéken a függőleges szálak sora. A szálak sűrűsége adja a kép rajzolatának a finomságát. A flandriai kárpitok általában tízes sűrűségüek, ami azt jelenti, hogy egy centiméterben 10 függőleges szál található. Ma inkább a négyes, ötös sűrűség a gyakori. A megfeszített szálakat pontosan elrendezzük a kép szélességének megfelelően. Fontos a pontos alapozás, mert így a kép minőségét is meghatározzuk.
Ezután nekiállhatunk a színek összeállításának. Általában egy szín több vékony fonalból áll. A szálak cseréjével tudunk színátmeneteleket készíteni. Ha kész az alap színskála kezdhetjük a szövést. Színeket a szövés közben is "keverünk", ha a minta igényli. Persze ez nem mindig ilyen egyszerű, van hogy a fonalat először meg kell festeni, majd felgombolyítani és csak utána lehet színeket "keverni".
Az elkészült képet a "levágás" után montírozzuk, vagyis a szövés során keletkezett kis réseket összevarrjuk. A két végén, ahol a felvetőszálak vannak, behajtást készítünk. Természetesen ezt a behajtást a megadott méreten felül szőtt részből készítjük. Ezután vasaljuk, majd a hátulját bebéleljük egy erős vászonnal. Bebélelés előtt varrjuk fel a karikákat a felakasztáshoz. Még egyszer átvasaljuk és kész, jöhet a megrendelő a képért.

2015. március 27., péntek

Wawel gobelinjei

Egy beteljesült álom



az egyik bordűr groteszkjének  újra fogalmazása általam



2014 októberében 3 napos kiruccanást szerveztek a barátnőim Krakkóba, amihez lelkesen csatlakoztam egy feltétellel, hogy megnézzük a gobelineket. A lelkesedésük nem volt akkora, mint az enyém, de hát nekik nem volt a bakancs listájukon a Wawel.

Még a húszas éveim elején láttam egy gyönyörű albumot a Wawel gobelinjeiről, amiből egypár képet kifotózott az Apukám. Azóta vártam hátha egyszer eljutok oda...







Krakkó óvárosa csodálatos (főleg miután kisütött a nap).
Nagyon tetszett, hogy az autó forgalom a körutakon van, így a főtéren és a környező utcákban szabadon lehet csatangolni, nézelődni.


Posztócsarnok


Posztócsarnok


Collegium Maius 




a Wawel csokoládé bolt


 Holokauszt emlékhely részlete


Magáról a várról annyit kell tudni, hogy 1038-tól 1596-ig uralkodói székhely volt.
Vagyis a Wawel királyi palota, ami most múzeumként működik.

A királyi lakosztály és a királyi fogadótermek az eredeti reneszánsz stílusban vannak berendezve, Megközelítőleg úgy néznek ki, mint II. Zsigmond Ágost király idejében
(1548-1572).

II. Zsigmond Ágostnak 1553-ban volt az esküvője és erre az alkalomra rendelt egy gobelin sorozatot, majd még több kárpitot készítettek a rendelésére.
Összesen 163 darabos a kárpitgyűjtemény.
Ebből 19 darab bibliai témájú, 44 verdűr, 13 királyi monogramos-címeres, 29 Lengyel és Litván címeres kárpit.
A kárpitok Brüsszelben készültek viszonylag rövid idő alatt.
Méretük a palota falihoz igazodik.
A bordűrjei egységesek.
A Szenátorok termében a Noé történetét ábrázoló sorozat látható.
A követek termében az első emberpár és gyermekeik története sorakozik.



Sajnos nincs az összes kárpit kiállítva, de így is hosszan elbámészkodtam.


2015. március 19., csütörtök

Kisvakond és én, avagy egy sikeres propaganda



Gyermekkorom meghatározó könyve: Zdenek Miler: A vakond nadrágja és más történetek című könyv 1972-es kiadása volt.



A rongyosra olvasott könyv még most is megvan, telefirkálva, mivel Nővérem megtanított írni és valahol gyakorolni kellett a betűket.
A könyv egyik hatása az lett, hogy drága Édesanyámat nagy zsebes-kantáros nadrág varrásával nyúztam, mindaddig amíg magam nem kezdtem varrni ilyeneket.
A másik hatás pedig, hogy a zsebeim -főleg a kabátoké - tele voltak apró dolgokkal (maci, kavics, gesztenye ...).
Aztán a sok rajzolgatás eredményeként, felvételiztem a Pécsi Művészeti Szakközépiskolába, textil szakra. 
Akkor még nem tudtam, hogy ez egy végleges szerelem lesz.

2005-ben a Kisvakond 50. születésnapja alkalmából mindenhol újból megjelentek a könyvek, plüssök és egyéb ajándéktárgyak. 
Akkor olvastam utána hogy is született a Kisvakond:
1954(56)-ben a textilipar megismertetése céljából kellett rajzfilmet készítenie Zdenek Milner-nek.
Azután ez a kis figura önálló életre kelt és még vagy ötven film készült az ő főszereplésével.


Azt nem tudom, hogy a csehszlovák gyerekeknél milyen hatást ért el ez a propaganda film, az én életemben teljes sikert aratott.

Megnézhetitek a film 1957-es magyar szinkronos változatát:


2015. március 12., csütörtök

Nászajándék 2001-ból

Ez egy régebbi nászajándék, amiről nem volt eddig fotóm, mivel akkoriban nem volt még digitális fényképezőgépem.
Azóta a család kibővült 3 szép fiú-gyermekkel.



2015. március 4., szerda

Tálkák

Karácsony előtt kevés időm maradt az ajándék készítésre, így a látványos és 'gyors' ajándék ötletek jöhettek csak szóba. 
Még ősszel kaptam rengeteg gyönyörű olasz anyagmintát, ami inspirálólag hatott eme ínséges helyzetben. A toscan hangulat, mindenki számára örömteli a téli hideg időben.
A tálakat pedig megtöltöttem, általam sütött gyömbéres keksszel.