Munka közben

Munka közben

Így készül

Egy szövött kép elkészítése hosszadalmas folyamat. Általában egy négyzetméter szövési ideje három-négy hónap, de még a szövés előtt sok mindennek kell történnie ahhoz, hogy a munka gördülékeny legyen.
Először kartont kell készíteni, ami egy festmény. Ez az a kép, amit a megrendelő kiválaszt. ezen láthatóak a színek a szövéshez. Ez nem feltétlenül akkora méretű, mint amekkora szövött képet szeretnénk. erről készül a kópia, ami egy pauszpapírra rajzolt kontúrrajz. Ha a kép nem megfelelő méretű a szövéshez, akkor ezt a kontúrrajzot fel kell nagyítani a szövés méretre. (Ezt ma már fénymásoló géppel gyorsan el lehet intézni.) Ezen láthatóak a formák, a színátmenetelek, ez kerül a szövőszéken a felvetőszálak mögé. Ennek a rajznak nagyon precíznek és részletesnek kell lennie, hogy a szövést meggyorsítsa. Szövés során a kópiát folyamatosan az elkészült szövéshez tűzzük, varrjuk, hogy a méret és a forma pontos legyen.
Ha a rajzokkal készen vagyunk, elkészítjük a "felvetést". Ez a szövőszéken a függőleges szálak sora. A szálak sűrűsége adja a kép rajzolatának a finomságát. A flandriai kárpitok általában tízes sűrűségüek, ami azt jelenti, hogy egy centiméterben 10 függőleges szál található. Ma inkább a négyes, ötös sűrűség a gyakori. A megfeszített szálakat pontosan elrendezzük a kép szélességének megfelelően. Fontos a pontos alapozás, mert így a kép minőségét is meghatározzuk.
Ezután nekiállhatunk a színek összeállításának. Általában egy szín több vékony fonalból áll. A szálak cseréjével tudunk színátmeneteleket készíteni. Ha kész az alap színskála kezdhetjük a szövést. Színeket a szövés közben is "keverünk", ha a minta igényli. Persze ez nem mindig ilyen egyszerű, van hogy a fonalat először meg kell festeni, majd felgombolyítani és csak utána lehet színeket "keverni".
Az elkészült képet a "levágás" után montírozzuk, vagyis a szövés során keletkezett kis réseket összevarrjuk. A két végén, ahol a felvetőszálak vannak, behajtást készítünk. Természetesen ezt a behajtást a megadott méreten felül szőtt részből készítjük. Ezután vasaljuk, majd a hátulját bebéleljük egy erős vászonnal. Bebélelés előtt varrjuk fel a karikákat a felakasztáshoz. Még egyszer átvasaljuk és kész, jöhet a megrendelő a képért.

2015. március 27., péntek

Wawel gobelinjei

Egy beteljesült álom



az egyik bordűr groteszkjének  újra fogalmazása általam



2014 októberében 3 napos kiruccanást szerveztek a barátnőim Krakkóba, amihez lelkesen csatlakoztam egy feltétellel, hogy megnézzük a gobelineket. A lelkesedésük nem volt akkora, mint az enyém, de hát nekik nem volt a bakancs listájukon a Wawel.

Még a húszas éveim elején láttam egy gyönyörű albumot a Wawel gobelinjeiről, amiből egypár képet kifotózott az Apukám. Azóta vártam hátha egyszer eljutok oda...







Krakkó óvárosa csodálatos (főleg miután kisütött a nap).
Nagyon tetszett, hogy az autó forgalom a körutakon van, így a főtéren és a környező utcákban szabadon lehet csatangolni, nézelődni.


Posztócsarnok


Posztócsarnok


Collegium Maius 




a Wawel csokoládé bolt


 Holokauszt emlékhely részlete


Magáról a várról annyit kell tudni, hogy 1038-tól 1596-ig uralkodói székhely volt.
Vagyis a Wawel királyi palota, ami most múzeumként működik.

A királyi lakosztály és a királyi fogadótermek az eredeti reneszánsz stílusban vannak berendezve, Megközelítőleg úgy néznek ki, mint II. Zsigmond Ágost király idejében
(1548-1572).

II. Zsigmond Ágostnak 1553-ban volt az esküvője és erre az alkalomra rendelt egy gobelin sorozatot, majd még több kárpitot készítettek a rendelésére.
Összesen 163 darabos a kárpitgyűjtemény.
Ebből 19 darab bibliai témájú, 44 verdűr, 13 királyi monogramos-címeres, 29 Lengyel és Litván címeres kárpit.
A kárpitok Brüsszelben készültek viszonylag rövid idő alatt.
Méretük a palota falihoz igazodik.
A bordűrjei egységesek.
A Szenátorok termében a Noé történetét ábrázoló sorozat látható.
A követek termében az első emberpár és gyermekeik története sorakozik.



Sajnos nincs az összes kárpit kiállítva, de így is hosszan elbámészkodtam.


Nincsenek megjegyzések: