Munka közben

Munka közben

Így készül

Egy szövött kép elkészítése hosszadalmas folyamat. Általában egy négyzetméter szövési ideje három-négy hónap, de még a szövés előtt sok mindennek kell történnie ahhoz, hogy a munka gördülékeny legyen.
Először kartont kell készíteni, ami egy festmény. Ez az a kép, amit a megrendelő kiválaszt. ezen láthatóak a színek a szövéshez. Ez nem feltétlenül akkora méretű, mint amekkora szövött képet szeretnénk. erről készül a kópia, ami egy pauszpapírra rajzolt kontúrrajz. Ha a kép nem megfelelő méretű a szövéshez, akkor ezt a kontúrrajzot fel kell nagyítani a szövés méretre. (Ezt ma már fénymásoló géppel gyorsan el lehet intézni.) Ezen láthatóak a formák, a színátmenetelek, ez kerül a szövőszéken a felvetőszálak mögé. Ennek a rajznak nagyon precíznek és részletesnek kell lennie, hogy a szövést meggyorsítsa. Szövés során a kópiát folyamatosan az elkészült szövéshez tűzzük, varrjuk, hogy a méret és a forma pontos legyen.
Ha a rajzokkal készen vagyunk, elkészítjük a "felvetést". Ez a szövőszéken a függőleges szálak sora. A szálak sűrűsége adja a kép rajzolatának a finomságát. A flandriai kárpitok általában tízes sűrűségüek, ami azt jelenti, hogy egy centiméterben 10 függőleges szál található. Ma inkább a négyes, ötös sűrűség a gyakori. A megfeszített szálakat pontosan elrendezzük a kép szélességének megfelelően. Fontos a pontos alapozás, mert így a kép minőségét is meghatározzuk.
Ezután nekiállhatunk a színek összeállításának. Általában egy szín több vékony fonalból áll. A szálak cseréjével tudunk színátmeneteleket készíteni. Ha kész az alap színskála kezdhetjük a szövést. Színeket a szövés közben is "keverünk", ha a minta igényli. Persze ez nem mindig ilyen egyszerű, van hogy a fonalat először meg kell festeni, majd felgombolyítani és csak utána lehet színeket "keverni".
Az elkészült képet a "levágás" után montírozzuk, vagyis a szövés során keletkezett kis réseket összevarrjuk. A két végén, ahol a felvetőszálak vannak, behajtást készítünk. Természetesen ezt a behajtást a megadott méreten felül szőtt részből készítjük. Ezután vasaljuk, majd a hátulját bebéleljük egy erős vászonnal. Bebélelés előtt varrjuk fel a karikákat a felakasztáshoz. Még egyszer átvasaljuk és kész, jöhet a megrendelő a képért.

2015. szeptember 17., csütörtök

Iskolai munkáim

Pécsi Művészeti Szakközépiskolába jártam 1982-86 között, textil szakra.
Első két évben Fürtös Ilona volt a szakoktatóm, utána pedig Ferk Anna vette át a csoportot.


tabló, amivel nyertünk


Első évben először kis 20 X 20 centiméteres négyzetszerű formákban az alapvető technikákat sajátítottuk el. Nekünk kellett megtervezni, az adott technika sajátosságait figyelembe véve, amit utána megszőttünk.
Utána egy nagyobb méretű másolatot készítettünk kilim technikával.

 
1982/83 tanév
nyeregtakaró részlet
 

Másodikban, hasonló kilim technikával szőttünk, de már a szálak kötését is gyakorolni kellett.

 
1983/84 tanév
perui poncsó mintájának nagyított részlete
 
Második év második félévében vagy egy csomózott, vagy egy szumák technikával készült másolatot szőttünk. Én csomóztam.

Harmadikban új tanárunkkal, én az első félévben csak festett terveket készítettem.
Utána az egyiket megszőhettem, elsőként a csoportból.

 
1984/85 tanév

Negyedikben a legnehezebb feladatot kellett elvégeznünk: a portré szövést. Ehhez először meg kellett festeni a 'kartont' pontosan úgy, ahogy a szövésben látszani fog. Minden egyes hasűr csíkot rá kellett festeni. Utána jött a szövés.

 
1985/86 tanév
Adél élete című kárpit részlete

Itt az iskolában még színéről tanultunk szőni, hogy azonnal lássuk a munkánk eredményét. No meg a szövőkereteken máshogy nem is lehetett volna dolgozni.

http://www.pecsimuveszeti.hu/

https://www.facebook.com/pages/P%C3%A9csi-M%C5%B1v%C3%A9szeti-Gimn%C3%A1zium-%C3%A9s-Szakk%C3%B6z%C3%A9piskola/171161509642207

Nincsenek megjegyzések: