Munka közben

Munka közben

Így készül

Egy szövött kép elkészítése hosszadalmas folyamat. Általában egy négyzetméter szövési ideje három-négy hónap, de még a szövés előtt sok mindennek kell történnie ahhoz, hogy a munka gördülékeny legyen.
Először kartont kell készíteni, ami egy festmény. Ez az a kép, amit a megrendelő kiválaszt. ezen láthatóak a színek a szövéshez. Ez nem feltétlenül akkora méretű, mint amekkora szövött képet szeretnénk. erről készül a kópia, ami egy pauszpapírra rajzolt kontúrrajz. Ha a kép nem megfelelő méretű a szövéshez, akkor ezt a kontúrrajzot fel kell nagyítani a szövés méretre. (Ezt ma már fénymásoló géppel gyorsan el lehet intézni.) Ezen láthatóak a formák, a színátmenetelek, ez kerül a szövőszéken a felvetőszálak mögé. Ennek a rajznak nagyon precíznek és részletesnek kell lennie, hogy a szövést meggyorsítsa. Szövés során a kópiát folyamatosan az elkészült szövéshez tűzzük, varrjuk, hogy a méret és a forma pontos legyen.
Ha a rajzokkal készen vagyunk, elkészítjük a "felvetést". Ez a szövőszéken a függőleges szálak sora. A szálak sűrűsége adja a kép rajzolatának a finomságát. A flandriai kárpitok általában tízes sűrűségüek, ami azt jelenti, hogy egy centiméterben 10 függőleges szál található. Ma inkább a négyes, ötös sűrűség a gyakori. A megfeszített szálakat pontosan elrendezzük a kép szélességének megfelelően. Fontos a pontos alapozás, mert így a kép minőségét is meghatározzuk.
Ezután nekiállhatunk a színek összeállításának. Általában egy szín több vékony fonalból áll. A szálak cseréjével tudunk színátmeneteleket készíteni. Ha kész az alap színskála kezdhetjük a szövést. Színeket a szövés közben is "keverünk", ha a minta igényli. Persze ez nem mindig ilyen egyszerű, van hogy a fonalat először meg kell festeni, majd felgombolyítani és csak utána lehet színeket "keverni".
Az elkészült képet a "levágás" után montírozzuk, vagyis a szövés során keletkezett kis réseket összevarrjuk. A két végén, ahol a felvetőszálak vannak, behajtást készítünk. Természetesen ezt a behajtást a megadott méreten felül szőtt részből készítjük. Ezután vasaljuk, majd a hátulját bebéleljük egy erős vászonnal. Bebélelés előtt varrjuk fel a karikákat a felakasztáshoz. Még egyszer átvasaljuk és kész, jöhet a megrendelő a képért.

2015. szeptember 26., szombat

Vasarely szövött op-art képei




Pécsen a Vasarely  múzeumba jártam. Iskolás éveim során voltam itt utoljára, de emlékeztem, hogy egyes képei szőve vannak, felesége révén.
Túl sok információt nem találtam arra nézve, miért lettek megszőve.
Van olyan mű, ami évekkel később lett leszőve.

Végig fotóztam a műveket.


 
Zebra 1938/1960
150 x 214 cm
 
 
 
Zebres 1939/1960
204 x 188 cm
 
 
 
Vonal-fegn, 1971
252 x 255 cm
 
 
 
Caracas, 1957
135 x 128 cm
 
 
 
(elfelejtettem a címét felírni) 
 
 
 
Orion - blanc, 1966-67
260 x 243 cm
 
 
 
Maamor, 1969
275 x 275 cm
 
 
 
Dia - argent, 1969
256 x 257 cm
 
 
 
Majus mc, 1967
276 x 270
 
 
 
Vega-sakk, 1968-69
257 x 255 cm
 
 
 
Victor Vasarely Múzeum - Pécs
 
Vasarely Múzeum - Budapest


Nincsenek megjegyzések: